Fokozottan irányított hangsugárzó rendszerek fejlesztése

A kedvezményezett neve: INTERTON Elektroakusztikai Korlátolt Felelősségű Társaság
A projekt címe: Fokozottan irányított hangsugárzó rendszerek fejlesztése
A szerződött támogatás összege: 91 678 951 Ft
A támogatás mértéke: 53.14%
A projekt tényleges befejezési dátuma: 2019.10.31.
A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.7-15-2016-01023
A projekt tartalmának bemutatása:
Nagy utózengésű terek, jellemzően pályaudvarok, nagy térfogatú csarnokok, sportlétesítmények (uszodák, sportcsarnokok), közúti, vasúti alagutak, repterek stb. hangosítása során komoly kihívást jelent a megfelelő beszédérthetőség biztosítása. Az itt tartózkodók tájékoztatása létfontosságú, azonban csak olyan hangosbemondó rendszer segítségével tehető meg, amely képes megfelelő beszédérthetőséget produkálni. A beszédérthetőség kiemelt jelentőséggel bír veszélyhelyzetek esetén, ahol az információ hatékony eljuttatásának gyakran egyedüli módja a bemondás. Szabadtéren hasonlóképp fontos a kellő irányítottság biztosítása a környezet zajterhelésének minimalizálása érdekében. Annak érdekében, hogy az információközlés érthetően történjen meg ezekben a szituációkban és helyszíneken, a hangsugárzó rendszerek irányítottságának növelése szükséges. A pályázat során ezért olyan új hangsugárzó típusokat hozunk létre, melyek újdonságtartalma egyrészt a szélesebb frekvenciatartomány biztosításában, részben az irányítottság nagymértékű növelésében jelentkezik, ezzel érve el a megfelelő beszédérthetőséget. A pályázat során kifejlesztésre kerülő összes prototípus fokozott irányítottságú. Szélesített frekvenciamenetű kardioid és másodrendű kardioid irányjelleggörbéjű vonalsugárzók és hiperkardioid, valamint kardioid irányjelleggörbéjű felületsugárzó, továbbá másodrendű kardioid mélysugárzó létrehozását tervezzük.
Kutatási és fejlesztési munkáinkkal az a célkitűzésünk, hogy a szokásos hangsugárzók, vagy vonalsugárzók és felületsugárzók irányítottságát a kritikus kis frekvenciákon fokozzuk, hiszen itt a legkisebb a hagyományos vonalsugárzó ill. felületsugárzó Q irányítási tényezője ugyanakkor itt volna szükség a legmagasabb Q értékre. Az (elsőfokú) gradiens, ezen belül a kardioid alapelvet találtuk erre a célra a legmegfelelőbbnek még akkor is, ha ismert módon számtalan alkalmazási problémát vet fel. Ezek közül a legkellemetlenebb jelenség, hogy a nagyobb frekvenciák felé a kardioid jelleggörbe durván eltorzul, ill. a kisfrekvenciák felé esik a frekvenciamenet, és egyre nagyobb a nonlineáris torzítás. Tovább kívánjuk fokozni az irányítottságot és növelni a Q irányítási tényezőt másodfokú (másodrendű) gradiens, ezen belül másodfokú kardioid alapelv használatával. A másodfokú módszer azonban fokozottan veti fel az elsőfokú-gradiens alkalmazásának nehézségeit. Ezen problémákat is szeretnénk megoldani fejlesztéseinkkel. Ehhez keressük a megfelelő eredményt biztosító geometriai, fizikai és akusztikai feltételeket.
A GINOP 2.1.7. pályázatunk összefoglaló prezentációit, valamint a tapasztalataink és a kutatási-fejlesztési eredményeink kiértékelését az alábbi prezentációkban tesszük közzé.
https://intertongroup.com/wp-content/uploads/2025/01/_IVS-fejlesztesi-palyazat-eredmenyek.ppsx